CK Zamek
Identyfikacja wizualna
Klient: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Wykonano: identyfikacja wizualna, kreacja reklamowa, publikacje, dokumentacja foto
Rok: 2020
PROBLEMATYKA
Realizując zadania powierzone nam przez zleceniodawcę, na warsztat wzięliśmy nie tylko informację kierunkową, ale również strategię komunikacji wizualnej.
Naszą pracę zaczęliśmy od dokładnego przeanalizowania zastanej identyfikacji wizualnej- wypunktowaliśmy jej wszystkie wady i podjęliśmy działania, które miały na celu wyeliminować znalezione błędy.
LOGO
Największy problem wcześniejszego logo dotyczył stosowania liternictwa bez polskich znaków- doprowadziło to do niekorzystania z fontu w materiałach promocyjnych oraz powstania zbyt dużej liczby wariantów znaku. Ponadto- przez mało zwartą kompozycję i zbyt dużą niepotrzebną przestrzeń- logo nie było czytelne w małym formacie. Chcąc rozwiązać wspomniane problemy, zdecydowaliśmy się zmniejszyć odstęp pomiędzy obecnymi na logo elementami graficznymi. W ten sposób wizerunek Zamku stał się bardziej widoczny.
Konieczna była również zmiana liternictwa- wybraliśmy jedną rodzinę pisma w kilku odmianach. Zdecydowaliśmy się na bardzo czytelny i często stosowany w informacji kierunkowej font DIN Next LT.
Pamiętając o potrzebach osób niedowidzących, zaprojektowaliśmy czarno- białe kontrastowe logo z odpowiednio wyeksponowaną nazwą instytucji.
Wiemy, że na materiałach promocyjnych nie zawsze jest odpowiednio dużo miejsca na umieszczenie całego logo, dlatego zaprezentowaliśmy zleceniodawcy również uproszczone wersje w różnych wariantach kolorystycznych.
IDENTYFIKACJA WIZUALNA
Tworząc kolejne materiały promocyjno- reklamowe, zaprojektowaliśmy około 30 wzorów z użyciem różnej kolorystyki. Pozwala to na wygenerowanie w bardzo krótkim czasie oryginalnych kreacji graficznych dostosowanych do klimatu konkretnego wydarzenia.
Projektując wspomnianą w poprzednim artykule komunikację kierunkową i ikonografikę, pilnowaliśmy, aby była ona w pełni spójna z nowym logo Zamku- minimalistyczna i zachowana w czarno- białym motywie, a przede wszystkim czytelna i zorganizowana. Dzięki niej poruszanie się po Zamku stało się jeszcze prostsze dla wszystkich odwiedzających.
PUBLIKACJE
Kolejnym krokiem było przygotowanie odpowiednich publikacji.
FOLDERY
W pierwszej kolejności zaprojektowaliśmy foldery napisane w pięciu językach- polskim, angielskim, ukraińskim, niemieckim oraz hiszpańskim. Okładka każdego z nich jest zupełnie inna, ale razem tworzą spójną całość, dopełniając się żywymi kolorami oraz fantazyjnymi geometrycznymi wzorami z wyraźnie wyeksponowanym nowym logo. Ulotki zawierają nasze mapy z trasami zwiedzania, oznaczenia dotyczące osób niepełnosprawnych, zdjęcia oraz podstawowe informacje o najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach Zamku.
KSIĄŻECZKA DLA DZIECI
Kolejnym opracowanym przez nas materiałem promocyjnym była książeczka dla dzieci. Spójna z estetyką folderów zawiera w sobie zagadki dla najmłodszych, naklejki z elementami architektonicznymi oraz krótkie informacje o Zamku. Pełna wyrazistych kolorów i rozwijająca wyobraźnię książeczka przyciągnie wzrok niejednego znudzonego wyprawą malucha.
KREACJA REKLAMOWA
Po zmianie logo przygotowaliśmy również zgodne z wytycznymi kreacje reklamowe w ramach akcji mówimy: Otwarcie. Wydarzenie dotyczyło otwarcia części Zamku po renowacji. Zaprojektowaliśmy zarówno małoformatowe (m.in. zaproszenia, ulotki, przypinki, pocztówki), jak i outdoorowe materiały (bannery, billboardy, plakaty). Tutaj również zastosowaliśmy kontrastujące kolory i zdecydowaliśmy się na minimalistyczną grafikę, która w uproszczony sposób przedstawia otwarte drzwi z wylewającym się ze środka światłem.
PRZEWODNIK
Następnie zajęliśmy się opracowaniem graficznym kompaktowego przewodnika po Zamku. Ta niewielkich rozmiarów książeczka zawiera w sobie wszystkie najważniejsze informacje o Zamku i pozwala lepiej poznać jego historię.
ALBUM FOTOGRAFICZNY
Kolejną publikacją towarzyszącą otwarciu Zamku był album fotograficzny w języku polskim z tłumaczeniem na język angielski. Nasz wkład w wydanie tej publikacji obejmował skład tekstu, zaprojektowanie okładki i layoutu oraz przygotowanie specyfikacji do wydruków.
Na sam koniec wykonaliśmy projekt biletów oraz zajęliśmy się odświeżeniem wyglądu programu miesięcznego.
EFEKT
Nasze działania uprościły i poprawiły konstrukcję logo pod względem czytelności i funkcjonalności, a także ujednoliciły komunikację wizualną, przyczyniły się do wypromowania nowo otwartej części Zamku oraz ułatwiły poruszanie się w jego przestrzeni.
Kultura Muzyczna
Klient: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Wykonano: identyfikacja wizualna, projekt aranżacji, instalacje, plakat, zaproszenie, ulotki, przewodnik, udźwiękowienie, wykonawstwo, promocja wydarzenia, dokumentacja video/foto
Rok: 2019
O PROJEKCIE
Wystawa dotycząca kultury muzycznej w początkach państwa polskiego wymagała od naszego zespołu sięgnięcia do materiałów źródłowych. Opracowanie tematu oparto o średniowieczne źródła ikonograficzne oraz literaturę fachową omawiającą zagadnienia muzyczne.
PRACE KONCEPCYJNE
Koncepcja projektu powstała w oparciu o analizę źródeł historycznych przy jednoczesnych konsultacjach z ekspertami. Kluczowe na tym etapie były stały kontakt i komunikacja, umożliwiające sprawny przepływ informacji. W oparciu o wytyczne dokonano podziału przestrzeni na sześć grup tematycznych odnoszących się do zagadnień takich jak: okres wczesnopiastowski, chrześcijaństwo, dwór i rycerstwo, filozofia, miasto, ludowość.
Warstwa graficzna została głęboko osadzona w kontekście twórczości artystycznej średniowiecza, przy uwzględnieniu indywidualnego charakteru poszczególnych grup tematycznych. W celu dodatkowego uwypuklenia podziału, każdej z kategorii został przypisany inny kolor. Stworzone zostały również materiały promocyjne w postaci udźwiękowionych animacji, plakatów, zaproszeń.
YOS Studio wykonało również autorskie instalacje mające dodatkowo uatrakcyjnić przestrzeń wystawy pod względem wizualnym. Jednym z takich obiektów był witraż powstały przy użyciu farb fluorescencyjnych i światła UV. Wykonano również obiekty wchodzące w interakcje z widzem. Było to m.in. koło filozoficzne z obrotowymi segmentami, stworzone w oparciu o przekazy ikonograficzne dotyczące twórczości Hildegardy z Bingen.
Bardzo istotnym elementem wystawy był dźwięk, którego pojawienie się w przestrzeni stanowiło dopełnienie treści wizualnych i merytorycznych. Jego obecność miała również na celu synestezję, integrację zmysłów. Każdej kategorii tematycznej została przypisana indywidualnie opracowana warstwa muzyczna. Wszystkie dźwięki tworzyły spójną całość. Podczas ich aranżacji uwzględniona została także akustyka pomieszczenia, w którym znalazła się wystawa.
YOS Studio zrealizowało dokumentację fotograficzną zabytkowych obiektów (instrumentów muzycznych). Posłużyła ona jako uzupełnienie aplikacji towarzyszącej wystawie oraz do produkcji materiałów promocyjnych. Wykonano również relację fotograficzną i wideo.
Zobacz inne projekty: